Články o vašom zdraví

Tipy ako si užiť prázdniny v zdraví a pohode

  • Kategória: Blog
  • Pridané: 25. 12. 2017

Zimné prázdniny sú v plnom prúde a s nimi sú spojené lyžovačky a zvýšený pobyt vonku. Ako sa vyhýbať nepríjemnostiam, ktoré nás môžu postihnúť?

Lyžovanie, turistika a iné zimné pohybové aktivity predstavujú riziko úrazov pohybového aparátu spojených s bolesťou. Dôkladné rozcvičenie a ponaťahovanie svalov je základným úkonom pred každou pohybovou aktivitou. Pri problémoch sú vhodné topické prípravky od bolesti a zápalu s nesteroidnými antiflogistikami.

Ďalším problémom je nedostatok energie, najmä vtedy, keď počas roka nevykonávame pohybové aktivity. Výborným zdrojom na rýchle doplnenie energie pri fyzickej aktivite, predstavuje hroznový cukor, ktorý sa vmestí do každého batohu alebo vrecka.

Aj na horách nás môže postihnúť nepríjemné prechladnutie, horúčka a bolesť. Lieky proti horúčke a bolesti preto rozhodne patria do dovolenkovej lekárničky. Pomôžu lieky s obsahom účinných látok ako ibuprofen, paracetamol. Dýchať v zime nosom má viacero dôležitých funkcií, vdychovaný vzduch sa otepľuje čistí, zvlhčuje. Ak je nos upchatý je možné použiť nosové spreje a kvapky zvané dekongestíva. Príčinou bolesti hrdla je zápal. Jedná sa o prirodzenú obrannú reakciu organizmu na rôzne cudzie podnety - prítomnosť škodlivých vírusov, baktérií, kvasiniek alebo mechanického poranenia. Bolesť v hrdle je možné liečiť prípravkami s dezinfekčným prípadne protizápalovým účinkom. Na výber sú cmúľacie pastilky, spreje a kloktadlá.

Zápaly močových ciest sú ďalším častým ochorením v zimnom období. Infekcie postihujú najmä ženy. Ľahké formy pálenia, rezania pri močení je možné zvládnuť prípravkami, ktoré obsahujú výťažky z brusníc.